سوالات متداول
مقالات و راهنما
مقالات و راهنما مقالات و راهنما مقالات و راهنما مقالات و راهنما مقالات و راهنما مقالات و راهنما
دست به دست

هدف ما این است که مردم را قادر سازیم تا ایده هایی را که برای آنها اهمیت دارد ، روی آن متمرکز و متحد شوند و با هم این ایده ها را به مقام عمل برسانند.

سوالات پایه

دست به دست چیست ؟

دست به دست ابزاری است برای تأمین سرمایه از عموم مردم برای پروژه‌هایی که تاثیرات اجتماعی دارند. به زبان ساده‌تر، مؤسسات خیریه، سازمان‌های مردم‌نهاد، ارگان‌های دولتی، فعالان اجتماعی، و اشخاص، پروژه‌های مورد نظر خود را با سازوکار مشخصی بر روی دست به دست قرار می‌دهند و سایر اعضا و بازدیدکنندگان دست به دست نیز، در صورت تمایل، با توجه به علاقه و دغدغه خود، مبلغی را به پروژه‌ها پرداخت می‌کنند. پس از جمع‌آوری کامل مبلغ مورد نیاز پروژه ، ایجاد کننده‌ی پروژه مبلغ را دریافت می‌کند و پروژه را اجرا می‌نماید.

کمپین های دست به دست چگونه ایجاد میشوند ؟

کمپین های دست به دست از سازمان و موسسات خیریه‌ ، سازمان‌های مردم نهاد (NGO یا سمن‌ها) ، ارگان‌های دولتی و فعالان اجتماعی ، شرکتها ، و افراد حقیقی مانند هنرمندان ، مخترعان ، مبتکران ، کارآفرینان و ... دریافت می‌شوند.

آیا دست به دست از مبالغ جمع‌آوری شده هزینه‌ای دریافت می‌کند ؟

بله. دست به دست با هدف استمرار فعالیت‌های خود، مثل هر بنگاه اقتصادی دیگری، از دریافت کارمزد از مبالغ تأمین شده برای پروژه‌ها و پروفایل‌ها به عنوان روش درآمدزایی استفاده می‌کند. دست به دست برای موضوعات خیریه 4 درصد ، برای غیر از خیریه 8 درصد و اگر هر دو موضوع باشند 6 درصد از مبالغ جمع‌آوری شده برای پروژه‌ها و پروفایل‌ها را به عنوان کارمزد دریافت می‌کند. همچنین استفتائات لازم از مراجع محترم تقلید انجام شده و همگی بر این موضوع تاکید داشتند که در صورت اطلاع صاحبین مبالغ (متولیان پروژه‌ها و صاحبین پروفایل‌ها) برداشت کارمزد از مبالغ، به لحاظ شرعی کاملاً بلامانع است.

آیا دست به دست ، به کمپین ها کمک مالی خواهد کرد ؟

بله ، اگر کمپینی کاملا مورد تایید تیم ویژه دست به دست قرار بگیرد ، این تیم مبلغی را به ان کمپین کمک خواهند کرد . دست به دست ابزار و سکوی لازم را برای ارتباط شما با حامیان احتمالی (که عمدتاً از مخاطبین خود شما هستند) در اختیار شما می‌گذارد. همچنین بسته به نوع پروژه و با صلاحدید خود امکان دارد با انجام تبلیغات هدفمند ، برای پروژه های موجود در وب‌سایت حمایت جذب کند.

از کسانی که به پروژه‌ها کمک می‌کنند ، کارمزدی دریافت می شود؟

خیر، کارمزد تنها پس از اتمام موفقیت آمیز پروژه‌ها و در هنگام انتقال وجه به حساب متولیان پروژه ها از ایشان دریافت می‌شود.

روند جذب حمایت در دست به دست چگونه است؟

به طور کلی از دو طریق می‌توان در دست به دست حمایت مالی دریافت کرد:
1- ایجاد پروژه
2- با استفاده از صفحه پروفایل
در صورتی که هدف شما در قالب یک پروژه قابل تعریف است، بهتر است که یک پروژه ایجاد کنید، چرا که پروژه‌ها در قسمت‌های مختلف سایت دست به دست نمایش داده می‌شوند و احتمال جذب حمایت بالاتری دارند. علاوه بر این شما می‌توانید برای حامیان پروژه خود پاداش تعریف کنید، فیلمی از فعالیت‌های خود را به آنها نمایش دهید و یا از امکانات دیگری استفاده کنید که در پروفایل‌ها وجود ندارد.
اما در صورتی که هدف شما به هر دلیل در قالب یک پروژه قابل تعریف نیست ، شما می‌توانید از صفحه پروفایل خود حمایت دریافت کنید.
کاربران با داشتن آدرس پروفایل شما می‌توانند به صورت مستقیم از شما حمایت کنند. در این حالت هیچ محدودیتی در میزان حمایت‌های دریافتی و زمان آن وجود ندارد و شما می‌توانید به طور مستمر و همیشگی، از صفحه پروفایل خود حمایت دریافت کنید. این امکان برای کلیه پروفایل‌ها (چه شخصیت‌های حقیقی، چه تیم‌ها و چه شخصیت‌های حقوقی) وجود دارد.

چطور مطمئن شویم مبلغی که پرداخت می‌کنیم حتماً به دست متولی پروژه می‌رسد؟

ما صرفاً تسویه حساب را به شماره حسابی انجام می‌دهیم که متعلق به شخص متولی پروژه و یا پروفایل باشد. به عناون مثال، کاربری نمی‌تواند با هویت رضا احمدی در سایت دست به دست عضو شود و شماره حساب فردی با هویت محسن ملایری را ارائه کند.
بنابراین می‌توانند اطمینان داشته باشید که مبلغ پرداختی شما اولا حتما به دست ما خواهد رسید و ثانیا ما مبلغ پرداختی شما را به حساب شخص مورد نظر شما (چه حقیقی و چه حقوقی) واریز خواهیم کرد.
همچنین بعد از موفقیت پروژه‌ها، به صورت دوره‌ای، گزارش‌هایی برای حامیان مشارکت‌کننده در آن پروژه ارسال می‌شود تا آنها همواره در جریان روند اجرای پروژه باشند و تاثیرگذاری خود را مشاهده کنند.

عضویت در دست به دست با چه شرایطی صورت می‌پذیرد؟

عضویت در دست به دست به دو شکل است: عضویت حقیقی و عضویت حقوقی. برای عضویت حقوقی در دست به دست می‌بایست در ابتدا شخص حقیقی به عنوان نماینده‌ای از شخصیت حقوقی در وب‌سایت دست به دست عضو شود و با ارسال تصویر کارت ملی، هویت خود را تأیید کند. عضویت در دست به دست تنها برای اشخاصی امکانپذیر است که به سن قانونی رسیده باشند. پس از آن می‌تواند، یک شخصیت حقوقی ایجاد کند و خود را نماینده آن شخصیت حقوقی معرفی کند.
شخصیت‌های حقوقی پیش‌بینی شده در دست به دست سازمان خیریه رسمی، سازمان مردم‌نهاد (NGO یا سمن)، شرکت خصوصی و ارگان‌های دولتی و شرکتها هستند.
بدیهی است که برای ایجاد هر یک از شخصیت‌های حقوقی ذکر شده، نیاز به ارائه مدارک خاصی است که در هنگام درخواست ایجاد شخصیت حقوقی اعلام می‌شود.

آیا در دست به دست می‌توانیم تبلیغ کنیم؟

بله. دست به دست صرفا بستری برای ارائه پروژه‌های مؤثر بر جامعه است و با شرایطی خاص می توان به صورت مستقیم در آن، تبلیغ یک محصول و یا هر چیز دیگری قرار داد حتی اگر قصد نداشته باشید سرمایه لازم برای تولید و یا گسترش محصول خود را از طریق پلتفرم دست به دست تامین کنید ، باز میتوانید تبلیغ کنید .

شرایط مالکیت فکری و ایده در ایران چگونه است ؟

کتاب «راهنمای مالکیت فکری برای کسب وکارهای تجاری» را مطالعه کنید و یا به به نهادهایی مانند بنیاد ملی نخبگان، وزارت علوم، وزارت بهداشت، ستاد توسعه نانو، صندوق حمایت از پژوهشگران، انجمن علمی حقوق مالکیت فکری و امثال آن ها که حامی دارایی های فکری در ایران هستند مراجعه کنید.

چه کسی مسئول اجرای تعهدات مربوط به پروژه‌هاست؟

مسوولیت اجرای پروژه‌ها مطابق با تعریف ارائه شده، بر عهده تعریف کننده (مجری) پروژه است. دست به دست پروژه را به منظور تطابق کامل با دستورالعمل‌ها بررسی می‌کند،‌ ولی تحقیقی در خصوص توانمندی مجری برای انجام پروژه انجام نمی‌دهد.
مجریان پروژه‌ها باید اطلاعات کاملی در خصوص توانمندی‌های خود، پروژه‌های پیشین، مدارک تائید کننده و ... ارائه کنند تا شما با توجه به آنها بتوانید در خصوص اعتماد و اطمینان به مجری به جمع‌بندی برسید. گزارش پروژه‌های هر مجری معیار خوبی برای اعتبارسنجی آن است. مجریان بر اساس گزارش‌های خود امتیاز می‌گیرند و امتیاز بیشتر به معنی اعتبار بیشتر آن مجری است. خود شما نیز می‌توانید نسبت به جستجو در خصوص سوابق مجریان پروژه‌ها اقدام کنید.

سوالات حامیان

حامیان از چه طریقی می‌توانند مبلغ مشارکت خود را به پروژه پرداخت کنند؟

کلیه حامیان می‌توانند با استفاده از کارت‌های عضو شبکه شتاب که رمز اینترنتی آنها فعال شده باشد، از پروژه‌های فعال دست به دست حمایت کنند.
همچنین در صورت وجود مبلغی در حساب کاربری، می توانند مبلغی از آن موجودی را نیز به پروژه های فعال اختصاص دهند.
همچنین با کارت های هدیه دست به دست که در حال حاضر در رویدادهای خاصی توسط اعضای دست به دست اهدا می شود نیز می توان در پروژه ها مشارکت کرد.
بزودی روش های دیگری برای پرداخت و مشارکت در پروژه ها ارائه خواهد شد.

آیا این امکان وجود دارد که بتوانم با حامیان پروژه ام تماس بگیرم؟

بله. قبل از انجام هر حمایت، حامیان این امکان را دارند که اطلاعات خود را که شامل نام، نام خانوادگی و آدرس ایمیل می‌شود، در اختیار صاحب و یا متولی پروژه قرار دهند. از این رو می‌توانید با ارسال ایمیل و یا امکانات ارتباط در وب‌سایت دست به دست برای انجام مکاتبات کمک بگیرید.

آیا نام همه پشتیبانان در لیست پشتیبان‌های پروژه نمایش داده می‌شود؟

زمانی که از پروژه‌ای حمایت می‌کنید، از شما سوال می‌شود که نام شما لیست پشتیبانان باشد یا نه. درصورت تمایل شما می‌توانید نظرتان را در مورد پروژه و احتمالا انگیزه‌تان از حمایت از آن را نیز بنویسید تا کاربران دیگر سایت با دید بهتری در مورد حمایت از پروژه تصمیم بگیرند.

آیا امکان انصراف از حمایت وجود دارد؟

بله. پس از تکمیل فرایند پرداخت ، امکان انصراف و بازپرداخت تا یک ماه وجود دارد.

چگونه می‌توان از روند اجرای پروژه با خبر شد؟

پس از موفقیت کمپین، سرپرست پروژه اتفاقات و مراحل طی شده‌ی پروژه را در قسمت بروزرسانی صفحه‌ی کمپین قرار می‌دهد و شما می‌توانید با خواندن این بخش در جریان روند اجرای پروژه قرار بگیرید. همچنین سرپرست پروژه ممکن است با ارسال ایمیل یا پیامک شما را از اتفاقات مهم پروژه با خبر کند.

سوالات کمپین‌گذار

در صورت شکست کمپین و نرسیدن به سرمایه‌ی هدف چه اتفاقی می‌افتد؟

در دست به دست دو نوع کمپین هست یکی منعطف و دیگری ثابت . اگر کمپین بصورت ثابت انتخاب شود اگر کمپینی به هدف خود نرسد تمامی حمایت ها به حامیان ارجاع داده خواهد شد. در حالت اول با همان شرایط مشخص شده در توضیحات کمپین پروژه اجرا و پاداش‌ها توسط سرپرست پروژه تحویل داده خواهد شد. در حال دوم مبالغ حمایت شده پس از کسر هزینه‌های بانکی به پشتیبانان برگردانده خواهد شد.

یک پروژه خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

در بلاگ دست به دست مطالب آموزنده‌ای با موضوع تامین سرمایه جمعی توسط تیم دست به دست نوشته شده است. برای رسیدن به جواب پرسش‌هایی از این قبیل، بلاگ دست به دست به عنوان بهترین مرجع محتوای مرتبط با جمع سپاری مالی ، منبع خوبی برای شروع است. خلاصه ای از تمامی مطالب منتشر شده در بلاگ دست به دست در این خصوص را می توانید اینجا بخوانید.

چطور می‌توانم احتمال موفقیت پروژه ام را بالا ببرم؟

دست به دست در کنار فعالیت خود به عنوان یک پلتفرم تأمین سرمایه جمعی، به بحث فرهنگ‌سازی و معرفی Crowdfunding نیز می‌پردازد.
گوشه‌ای از این تلاش ها ، با هدف آموزش راه‌اندازی پروژه‌های موفق در پلتفرم‌های تأمین سرمایه جمعی در بلاگ دست به دست در دسترس است.
پیشنهاد می‌کنیم که حتماً در وبلاگ دست به دست به دنبال جواب سوالات خود باشید. نهایتاً در صورتی که همچنان ابهام و یا سوالی برای شما وجود داشته باشد، خوشحال می‌شویم به شما کمک کنیم. کافیست با ما تماس بگیرید.

چگونه یک حساب کاربری در دست به دست "تایید شده" می‌شود؟

بعد از ثبت نام در دست به دست، با ارسال تصویر کارت ملی و تکمیل اطلاعات لازم (از قسمت ویرایش پروفایل) و پس از بررسی مدیران دست به دست ، حساب کاربری شما به حساب تأیید شده تغییر داده می‌شود.

چرا باید حساب کاربری را در دست به دست تأیید کنیم؟

برای اینکه فقط کاربرانی امکان ساخت پروژه و یا دریافت حمایت از طریق پروفایل را دارند که حساب کاربری و در واقع هویت آنها تأیید شده باشد. در غیر این صورت این کاربران تنها می توانند به عنوان حامی به پروژه‌های دیگر دست به دست کمک کنند.